اخبار

روز سه شنبه مورخ ۱۲ شهریور ۹۸ کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان چابهار به ریاست بامری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان چابهار و با حضور میر معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری و سایر اعضای مرتبط در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید.

روز سه شنبه مورخ ۱۲ شهریور ۹۸ کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان چابهار به ریاست بامری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان چابهار و با حضور میر معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری و سایر اعض
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرسنان چابهار: در ابتدای جلسه میر لاشاری معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چابهار و دبیر کارگروه مذکور گفت: با توجه به شرایط و ویژگی های کشاورزی و بارندگی های اخیر در حوزه سطح زیر کشت به ویژه زراعی و دیمی، ذرت علوفه ای، ماش و خربزه محلی بالغ بر ۱۲ هزار هکتار داشتیم که نسبت به سالهای گذشته افزایش سه برابری یعنی حدود ۸۰۰۰هکتار اضافه شده است.
 
 وی با بیان اینکه آب از سدهای زیردان و پیشین سرریز شده اند و باید از منابع آب موجود حداکثر استفاده نمود افزود:  پایین دست سد زیردان جهاد کشاورزی برنامه‌ دارد و بالغ بر ۱۰۰۰ هکتار اراضی شناسایی شده جهت احداث گلخانه که مطالعات آن صورت گرفته و به زودی عملیات اجرایی آغاز می گردد.
 
🔹 در ادامه درخشان نماینده خانه کشاورز شهرستان چابهار، در حوزه سد پیشین که مهم ترین بحث و موضوع  اصلی جلسه است پرداخت و گفت: هدف اصلی احداث این سد، پروژه های باهوکلات بوده که بالغ بر ۱۰ هزار هکتار شناسایی شده و زیر ساخت  ۶ هزار هکتار آماده و کانال کشی صورت پذیرفته که طی چند سال گذشته به علت نبود آب کشت در این حوزه صورت نگرفته است.
 
وی افزود : پروژه خط انتقال آب از سد پیشین در دست احداث می باشد و تا زمانی که خط انتقال آب از سد پیشین به باهوکلات عملیاتی نشود از توسعه هرگونه باغات باید خودداری نمائیم، اما در بحث زراعت با توجه به بودن آب کافی باید با تعیین الگوی کشت مناسب اقدامات لازم صورت پذیرد.
 
 وی ادامه داد: با توجه به خشکسالی های اخیر و افزایش بیکاری و مشکلاتی که در منطقه به وجود آمده تصمیم بر این است که امسال به صورت اضطراری برای پروژه باهوکلات برنامه ریزی کنیم.
 ‏ 
 ‏نماینده خانه کشاورز در شورای مرکزی کشاورز کشور گفت: اگر قرار باشد کشاورزی پایدار داشته باشیم به این شکل که سدی را به عنوان بند ساخته و آب را فقط ذخیره کنیم هیچ هدفی در حوزه کشاورزی محقق نمی شود.
 ‏
 ‏وی ادامه داد: زمانی که این سد احداث شد همه مردم جشن گرفتند و انتظاری که از این سد داشتند هنوز تحقق پیدا نکرده چون وزارت نیرو  اقدامی را که باید همزمان با ساخت سد و ایجاد شبکه های پایین دست انجام می داد اقدام ننموده است.
درخشان در رابطه با صدور پروانه های بهره برداری اراضی باهوکلات تصریح کرد: از سال ۸۲ و ۸۳ پیگیر این مسئله هستیم در اولین جلسه ای که در رابطه با این موضوع گرفته شد برای سد پیشین تخصیص مشخص گردید که ۸۵ میلیون مترمکعب پروژه کشاورزی باهوکلات، ۱۳ میلیون مترمکعب برای آب شرب روستاهای مسیر، و ۱۰ میلیون متر مکعب آب شرب برای  روستاهای پایین دست سد بوده که هیچکدام تاکنون عملی نشده است.
 وی با تشریح پتانسیل های بالقوه  این منطقه افزود: مزیتی که در حوزه شهرستان ما وجود دارد مزیت استثنایی اقلیمی منطقه است که ما می‌توانیم ۱۰۰۰ هکتار گلخانه در یک فصل با ۵ میلیون متر مکعب آب و با ۱۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کنیم.
 
🔹در ادامه برخی دیگر از اعضای جلسه نسبت به بیان مسائل و مشکلات در حوزه های مختلف آب،کشاورزی و منابع طبیعی اقدام نمودند.
 
🔹در جمع بندی این جلسه نماینده عالی دولت در شهرستان چابهار بیش از نیمی از اقتصاد شهرستان را وابسته به بخش کشاورزی دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به نامگذاری شعار سال از سوی مقام معظم رهبری با تلاش بیشتر در همه واحدها و دستگاههای اجرایی کشاورزی باید از تولید محصولات داخلی حمایت کنیم.
 
رحمدل بامری با بیان اینکه منابع تامین ادامه زندگی خیلی از مردم در این منطقه وابسطه به کشاورزی است اظهارداشت: در این مورد وظیفه ی مهمی بهده ما است که آن هم بتوانیم یک رویه بسیار خوبی برای کشاورزان بزرگوار وگرامی فراهم کنیم.
 
 معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان چابهار  حمایت از تولید کنندگان بخش کشاورزی و رفع موانع اجرایی و هماهنگی دستگاه های مرتبط با امور کشاورزی را از وظایف این کارگروه برشمرد و بر رفع مشکل کشاورزان تاکید کرد.
 
🔸از مصوبات مهم این جلسه:
 ۱-در اسرع وقت صدور پروانه های بهره برداری اراضی باهوکلات صورت پذیرد.
 ‏۲- نسب به ترمیم و لایروبی کانال های اصلی شبکه آبیاری و زهکشی باهوکلات اقدام شود.
 ‏۳-  اراضی ملی و چاه های دارای پروانه فعالیت در اراضی دارای سند مالکیت تعیین تکلیف گردد. 
 ‏۴- اداره غله خرید گندم از کشاورزان را تضمین نماید.
 ‏۵- کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی استان جهت پیگیری مسائل و رفع موانع موجود در حوزه آب کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان تشکیل گردد.
 
🔺شایان ذکر است،سهمیه آب قابل رها سازی برای کشت امسال باهو کلات ۳۰میلیون و الگوی کشت ۷۰ درصد محصولات گندم، کلزا و علوفه و ۳۰ درصد سبزی و صیفی تعیین شده است.
 
۱۲ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید